Polska – miejsce historycznych wydarzeń Teqball

Teqball zadebiutował w 2023 roku w programie Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska – sama dyscyplina, pomimo dynamicznego rozwoju, dla wielu osób pozostaje dużą zagadką. Takie wydarzenia jak ostatnie Igrzyska Europejskie stanowią doskonałą okazję do promocji tego wyjątkowego sportu. Warto podkreślić, że to właśnie nasz kraj uważany jest za pioniera w rozwoju Teqballa na świecie – dowodem na to są chociażby turnieje zorganizowane w Polsce, które stały się kamieniami milowymi na drodze Teqballa do włączenia tej dyscypliny do programu Igrzysk Europejskich. Miasto Kraków gościło w 2022 roku turniej z cyklu Teqball World Series – imprezę rangi Teqballowej Ligi Mistrzów. Jakie jednak jeszcze inne przełomowe wydarzenia Teqball miały miejsce w ostatnich latach w naszym kraju?

 

III Mistrzostwa Polski Teqball – Kraków 2020

 

Teqball po raz pierwszy zagościł w Krakowie w październiku 2020 roku przy okazji III Mistrzostw Polski – kilkudziesięciu zawodników rywalizowało o medale na hali sportowej WKS Wawel przy ulicy Podchorążych 3.

 

 

Osoby obserwujące Teqball z pewnością pamiętają, że doszło wtedy do dość dużej sensacji. W grze singlowej po dwóch latach totalnej dominacji Adriana Duszaka – ówczesnego Wicemistrza Świata – tytuł mistrzowski w kategorii singlowej trafił to jego deblowego partnera Bartłomieja Frańczuka. W grze podwójnej złoty medal wywalczyli właśnie ci dwaj wspomniani zawodnicy – w deblu mieszanym triumfowali z kolei Patryk Kamiński i Ewa Król. Turniej z uwagi na reżim sanitarny i trwającą w tym czasie pandemię koronawirusa odbył się bez udziału publiczności.

 

Ząbki Teqball Challenger Cup – Ząbki 2021

 

W dniach 22-23 maja 2021 roku na nowoczesnej Hali Sportowej w Ząbkach przy ulicy Andersena 1 został zorganizowany międzynarodowy turniej “Ząbki Teqball Challenger Cup”. 

Był to o tyle wyjątkowy turniej Teqball, iż po raz pierwszy w Europie został rozegrany aż w pięciu kategoriach. Inicjatorem i pomysłodawcą tej zmiany był Tomasz Zabielski – do momentu turnieju w Ząbkach zawodnicy w międzynarodowych Challengerach rywalizowali bez wyodrębniania dedykowanych kategorii dla kobiet i mężczyzn. 

 

Kategorie turniejowe wyodrębnione po raz pierwszy podczas turnieju Ząbki Teqball Challenger Cup 2021:

  • Singiel Kobiet
  • Singiel Mężczyzn
  • Debel Kobiet
  • Debel Mężczyzn
  • Debel Mieszany

 

Swoją obecność na wydarzeniu w Ząbkach zaznaczyli czołowi zawodnicy Teqball z Europy. Warto wymienić tutaj takie nazwiska jak:

  • Adam Blazsovics (Węgry) – ówczesny Mistrz Świata Teqball w grze singlowej i deblowej 2019
  • Csaba Banyik (Węgry) – ówczesny Mistrz Świata Teqball w grze deblowej 2019
  • Adrian Duszak (Polska) – ówczesny Wicemistrz Świata Teqball w grze singlowej 2019
  • Zsanett Janicsek (Węgry) – ówczesna Wicemistrzyni Świata w deblu mieszanym 2019

Ponadto w turnieju udział wzięli zawodnicy reprezentujący Francję, Rumunię, Tunezję, czy Belgię. Możliwość goszczenia przedstawicieli tylu reprezentacji narodowych w dopiero co rozwijającej się dyscyplinie sportu w okresie trwającej pandemii koronawirusa postrzegana była w kategoriach dużego sukcesu organizacyjnego, jakiego dokonała Polska Fundacja Sportu i Kultury.

 

Syrenka Teqball Summer Cup – Warszawa 2021


Rok 2021 był szczególnie obfity w ciekawe imprezy Teqball w Polsce – tuż po majowym międzynarodowym turnieju Ząbki Teqball Challenger Cup, polskich sympatyków Teqball spotkało kolejne wielkie wydarzenie. W dniach 23-25 lipca na plaży MONTA Beach Volley Club w samym centrum Warszawy został rozegrany turniej Syrenka Teqball Summer Cup – kolejna propozycja międzynarodowego wydarzenia Teqball, za którego organizację odpowiadała Polska Fundacja Sportu i Kultury.

 

Syrenka Teqball Summer Cup to plażowy turniej, który charakteryzował się głównie tym, iż zawodnicy zagrali na piaszczystym podłożu – wszelkie inne najważniejsze przepisy czy wymiar boisk były takie same, jak podczas turniejów halowych. 

 

Dla zawodników oraz samych kibiców z pewnością dodatkową atrakcją było miejsce wydarzenia. MONTA Beach Volley Club przy ulicy Generała Mariusza Zaruskiego 12 to praktycznie samo centrum Warszawy, ulokowane wzdłuż wiślanych bulwarów. To właśnie w tym miejscu rozgrywane są chociażby turnieje World Tour w siatkówce plażowej. Zawodnicy biorący udział w turnieju mogli podziwiać widok na Stadion Narodowy oraz panoramę Warszawy, co jeszcze bardziej wpłynęło na wyjątkowość sportowej atmosfery wydarzenia.

 

Teqball World Championships – Gliwice 2021

 

Mistrzostwa Świata Teqball to obok Igrzysk Europejskich najważniejszy rangą turniej Teqball, który organizowany jest cyklicznie od 2017 roku. Czwarta edycja tego wydarzenia została zorganizowana w 2021 roku w Polsce w dniach 8-11 grudnia na Arenie Gliwice – jednym z najnowocześniejszych i największych obiektów widowiskowo-sportowych w naszym kraju. 

 

Możliwość organizacji przez Polskę Mistrzostw Świata wyjaśniła się w dość ciekawych okolicznościach. FITEQ (Międzynarodowa Federacja Teqball) w 2020 roku z uwagi na pandemię zrezygnował z organizacji tego wydarzenia – w 2021 roku organizacja wydarzenia również była naznaczona ciągle trwającą i niepewną sytuacją epidemiologiczną. Dzięki staraniom Tomasza Zabielskiego i Polskiej Fundacji Sportu i Kultury udało się otrzymać prawo do organizacji tej najważniejszej dla każdego zawodnika Teqball imprezy.

 

W Gliwicach można było zobaczyć zawodników z blisko 20 krajów świata – Polskę odwiedzili przedstawiciele Afryki, Europy czy Ameryki Północnej. Konfrontacja Teqballistów z różnych kontynentów dodała jeszcze większej wartości i pozytywnie wpłynęła na widowiskowość praktycznie każdego meczu.

 

 

Gośćmi wydarzenia były tak znane osobistości ze świata piłki nożnej jak Robert Pires (były reprezentant Francji) oraz Lukas Podolski (były reprezentant Niemiec) – oboje mają na swoim koncie tytuły piłkarskich Mistrzów Świata. 

 

Warto również wspomnieć, że były to wyjątkowo udane Mistrzostwa dla reprezentantów Polski – brązowy medal w grze singlowej mężczyzn zdobył Adrian Duszak, natomiast w singlu kobiet ze srebrnego medalu cieszyła się Paulina Łężak.

 

Teqball World Series – Kraków 2022

 

Teqball World Series to najmłodszy format rozgrywek stworzony w 2022 roku przez Międzynarodową Federację Teqball (FITEQ), dedykowany najlepszym zawodnikom Teqball. Jest to cykl turniejów, które można śmiało określić miałem Teqballowej Ligi Mistrzów. Wydarzenie z serii Teqball World Series zostało rozegrane po raz pierwszy w marcu ubiegłego roku w Paryżu. Zawodnicy podczas Teqball World Series mogą walczyć o punkty do światowego rankingu Teqball oraz o nagrody finansowe – pula nagród w tego typu wydarzeniach to 100 tys. dolarów. 

 

Wydarzenie z cyklu Teqball World Series w Krakowie odbyło się w dniach 14-17 września 2022 roku – faza grupowa oraz mecze eliminacyjne zostały rozegrane na Hali 100-lecia KS Cracovia przy ulicy Focha 40. Mecze finałowe rozegrano z kolei w sobotę 17 września, a rywalizację o zwycięstwo można było obserwować na Małym Rynku. 

 

 

Obecność najlepszych zawodników Teqball z ponad 20 krajów świata oraz sam format wydarzenia zagwarantowały wielkie widowisko i dużo sportowych emocji. Warto wspomnieć, że gościem głównym wydarzenia był Łukasz Piszczek – były reprezentant Polski w piłce nożnej. Turniej z cyklu Teqball World Series stanowił jednak przede wszystkim idealną okazję do promocji i przedstawienia tej ciekawej dyscypliny mieszkańcom Krakowa na rok przed Igrzyskami Europejskimi.

 

Podsumowanie

 

Jak można dostrzec na przykładzie wrześniowej imprezy Teqball World Series – Kraków jest miejscem, które można śmiało tytułować “polską stolicą Teqballa”. Kontynuacja historii tej wyjątkowej dyscypliny nastąpi podczas Igrzysk Europejskich. Rozgrywki rozpoczną się 28 czerwca i zakończą 1 lipca na Rynku Głównym – w pięciu kategoriach rywalizować będzie 72 zawodników. Warto zatem poznać ten nietuzinkowy sport i trzymać kciuki za reprezentantów Polski!